Soukromý rybářský revír
Přijďte si k nám zachytat.
Dva rybníky,  Ubytování,  Klubovna
www.dobravoda.org
NENECHTE SI UKRÁST AUTO
Systémy pro zabezpečení, vyhledávání
a monitorování vozidel.
www.sherlog.cz


Smaragdy - Norsko

Stříbro, Kongsberg, Norsko, (cca 5x5 cm)Je květen roku 2001. Vyzbrojeni informacemi z literatury jedeme prozkoumat na vlastní oči proslulé „norské pegmatity“. Jedeme tři, já, Dalibor a Petr. Já jsem si to vymyslel, Dalibor je odborník a Petr usoudil, že to bude zábava, kterou on natočí na video.

Cesta vede přes celé Německo a Dánsko do přístavu Frederikshavn, pak lodí do norského Oslo. Další trasu jsme vymysleli přes Minnesund, což bývalo slavné naleziště smaragdů Stříbro, Kongsberg, Norsko, (cca 5x5 cm)a dál do Kongsbergu, kde nás zajímají proslulé stříbrné doly. Pak budeme pokračovat na jih až do městečka Evje. V jeho okolí má být několik set opuštěných pegmatitových lomů. Byly v největším rozkvětu za války, protože němci nutně potřebovali berilium.

V Minnesundu jsme za dvě hodiny a lokalitu smaragdů nacházíme snadno, cesta je dobře značená.

Smaragd, Minnesund, Norsko,(krystal cca 3 cm)Končí asfaltka, auto se zhoupne na prudce klesající polní cestu. Ta míří ke břehu ohromného jezera Mjosa. Vjíždíme na dvůr krásného starobylého statku, kde bydlí majitelé pozemku s bývalým smaragdovým dolem, a kde se v jedné z budov nachází dobře zásobená prodejna minerálů. Před vchodem do obchodu leží asi tak šedesátikilogramový balvan křemenné matečné horniny s desítkami smaragdových krystalků. Jsou ovšem neprůhledné a dosahují Hledání smaragdů na haldáchvelikosti nejvýše jeden centimetr. Pro povzbuzení chuti to ovšem stačí. Nakupovat budeme později, teď zaplatíme poplatek (30 NOK na hlavu) a jedeme kopat smaragdy!!!

Ještě kousek popojíždíme po břehu jezera a pak už vyšlapanou cestičkou s nákladem palic, paliček, kladiv a majzlíků pospícháme k lokalitě.

Autor ve smaragdovém doleMnohokrát přehrabané haldy kamenů se táhnou od načervenalé skály vysoko nad námi až mizí v průzračných vodách jezera. Zkusmo obracíme některé kameny, některé rozbíjíme. Vzácně se objevuje zelená šmouha.

Tady na břehu stála před šedesáti lety drtička, která zpracovávala balvany vylámané ve skalách nad námi. Třídilo se ručně, ale pečlivě. Po dvou hodinách Smaragd, Minnesund, Norsko,(krystal cca 3 cm)máme pár vzorků s několika milimetrovými nedokonalými sloupečky smaragdů. Postupujeme po svahu nahoru ke skále protkané otvory. Cestou rozbíjíme větší kameny a snažíme se rozpoznávat ty pravé nadějné od hlušiny. Nic moc.

Jdeme se podívat do chodeb vedoucích několik desítek metrů do nitra skály. Vidíme jak staří kopáči postupovali po silných křemenných žílách. Křemen je nečistý, plný příměsí a zbarvený zoxidovanými železitými roztoky do červenorezava. Nemáme pořádné světlo. A tak po prvním pádu do metrové prohlubně skálu zase opouštíme.

Smaragd, Minnesund, Norsko,(krystal cca 1 cm)Znovu a znovu rozbíjíme balvany křemene a nakonec máme štěstí! Podaří se najít vzorek s krásně zeleným krystalem smaragdu, který je přes tři centimetry dlouhý a kolem něj jsou další menší exempláře.

V obchodě si kupujeme několik vzorků stříbra z Kongsbergu. Tam pojedeme zítra.

J. Ruml, Geosvět, Londýnská 55, 120 21 Praha 2