NENECHTE SI UKRÁST AUTO
Systémy pro zabezpečení, vyhledávání
a monitorování vozidel.
www.sherlog.cz


ZKAMENĚLÝ LES

Ve spolupráci s Botanickou zahradou Hl. m. Prahy připravil Geotrade Bohemia expozici zkamenělý les. Navštívit ji můžete v pražské Botanické zahradě.

Zkamenělý les
Křišťály severu - Norsko

Norsko je geologicky nesmírně zajímavé protože kdysi se tato část zemské kry téměř obrátila vzhůru nohama.

Poloprůhledný křišťál z hřebene I.; 20 cmPak vzniklá pohoří a hřebeny ohoblovaly ledovce, a tak ušetřily mineralogům mnoho desítek metrů kopání. Norsko je také velmi dlouhá země a ve své severní části divoká a málo obydlená. Je to země plná kamení, ale ty správné lokality se obtížně hledají a jsou velmi daleko od sebe. My máme štěstí, protože nás bude provázet Lars, jeden z významných norských sběratelů. Naším cílem jsou krystaly křemene v celé paletě tvarů, velikostí a barev.

Jedeme na sever. Je září a na Cínovci se honí cáry mlhy. Prší a je zima. S kamarádem Honzou jedeme do Norska sbírat kameny.

„Ledový plavák“ oboustranný krystal; 18 cmNorsko je geologicky nesmírně zajímavé protože kdysi se tato část zemské kry téměř obrátila vzhůru nohama. Pak vzniklá pohoří a hřebeny ohoblovaly ledovce, a tak ušetřily mineralogům mnoho desítek metrů kopání. Norsko je také velmi dlouhá země a ve své severní části divoká a málo obydlená. Je to země plná kamení, ale ty správné lokality se obtížně hledají a jsou velmi daleko od sebe. My máme štěstí, protože nás bude provázet Lars, jeden z významných norských sběratelů. Naším cílem jsou krystaly křemene v celé paletě tvarů, velikostí a barev.

Morion z velké dutiny na hřebeni IV.; 15 cmPřibližně před 150 lety byly právě v Norsku vyrobeny první křišťálové lustry. Byly obrovské, nádherné a vytvořené z přírodních krystalů. Několik se jich dochovalo v královském paláci v Oslo. Tyto lustry byly ovšem velmi drahé, a když šikovné české ruce vynalezly a vybrousily křišťálové krystaly z levného skla výroba pravých křišťálových svítidel zanikla a stará slavná lokalita upadla v zapomnění. To je náš cíl, který leží někde poblíž severního polárního kruhu v horách na pomezí Norska a Švédska.

Jedeme na sever, v Rostocku prší a je zima. V Malmö kam dojíždíme nad ránem a na parkovišti budeme trochu spát, už neprší, je zataženo a zima.

Fantomové záhnědy z hřebene IV. Velikost Krystalu 7 cmRáno vyšlo slunce a po zbylých devět dní už nás neopustilo. Zásoby pláštěnek, které jsme vezli s sebou jsme nevyzkoušeli.

Po třech dnech cesty jsme s  Larsem a jeho ženou Elen u cíle. Poprvé prohlížíme krajinu, kde je schovaná tajemná lokalita skvostných křišťálů. Slunce ozařuje mírně zvlněný kraj s nízkými lesíky a barevnými rašeliništi, která mrkají modrými oky jezírek a tůní. Od Aljašky bys tuhle krajinu nepoznal, však je to také vyhlášený medvědí revír.

Odkryté části skal prozrazují, že se jedná o pásmo nízkých žulových hřbetů protkaných množstvím trhlin.

Viz. nákres:


Strana 1/2    Pokračování příběhu